• Giriş / Kayıt Ol
 • Hisse Analizleri

  Ziraat yatırımın Fx bülteni

  Ziraat yatırımın Fx bültenin de USD/TRY: ECB Başkanı Lagarde, dünkü konuşmasında güvercin mesajlar verdi ve büyümeye yönelik vurgusu ile ECB'den daha sıkı para politikası ihtimalini azalttı. Bu açıklamalarla Avro değer kaybederken, Dolar endeksi (DXY) %0,3 oranında yükseliş kaydetti. Çoğu Gelişmekte Olan Ülke para birimi de Dolar karşısında zayıf bir görüntü sergilerken, TL %0,8 oranında düşüşle negatif ayrıştı. Bu sabah ise GOÜ para birimleri sakin bir görüntü çizse de TL'deki baskı sürüyor. Bu haftanın önemli gündem maddesi Perşembe günkü TCMB kararı olacaktır. TCMB'nin bu haftaki toplantısında indirimlere devam ederek politika faizini 100 baz puan indirimle %15 seviyesine çekmesi bekleniyor. Faiz indirimine yönelik beklentiler kurda oynaklığın sürmesine neden olabilir. Bunun dışında bugün ABD'de öne çıkan perakende verisi de kur üzerinde etkili olabilir. Teknik olarak kurda 10,1350 desteğinin altına sarkma yaşanmadıkça 10,23 hedefte kalabilir. Ana direnç ise 10,33 bölgesinde. Diğer yandan, 10,1350 seviyesinin altına sarkma yaşanması durumunda 10,0750 desteğine kadar düşüş gözlenebilir.
   
  EUR/USD: ECB Başkanı Lagarde Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, önümüzdeki yıl için halen enflasyonda ılımlılaşma öngörmeye devam ettiklerini, enflasyonun orta vadede yeni simetrik %2 hedeflerinin altında kalacağı öngörülerini sürdürdüklerini vurguladı. Güvercin açıklamalarla birlikte parite günü %0,7 düşüşle 1,1360 seviyesinden tamamladı. Dünkü Lagarde'nin açıklaması ECB'nin Fed'e göre daha güvercin olduğunun bir göstergesi oldu. Bunun dışında ABD'de son açıklanan veriler ekonominin tekrar momentum kazandığına işaret ederken, paritede baskı sürebilir ve 1,13 seviyesine doğru düşüş sürebilir. Ara destek 1,1350 seviyesindeyken, yukarıda 1,1425 direnç olarak izlenebilir. Bugün TSİ 16.30'da ABD'de açıklanacak ekim ayına ilişkin perakende satışlar verisi yakından izlenecektir.
   
  XAU/USD: Bir süredir majör merkez bankalarının faiz konusunda piyasa dostu bir duruş sergilemeleri dün ECB'den gelen açıklamalarla belirginlik kazandı. EURUSD 1,14 seviyesinin altına kaydı. Bu ortamda enflasyonun yüksek gerçekleşmesi de değerli madenin dirençli kalmasını sağladığı söylenebilir. ABD'de önemli olarak duran perakende satışlar verisinin izleneceği günde değerli maden 1.850 seviyesinin üzerinde kalarak yükseliş isteğini sürdürebilir. Sıralı dirençler 1.872 ve 1.885 seviyelerinde. Diğer yandan, 1.850 desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda 1.842 tepki gelebilecek destek olarak izlenebilir.


  Ziraat Yatırım Menkul Değerler
  www.ziraatyatirim.com.tr

                                     ***
                                 Yasal Uyarı
   
   Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

  Yorum Yap