• Giriş / Kayıt Ol
 • Hisse Analizleri

  Altın analizi 16.11.2021

  Altın analizi 16.11.2021 Altın fiyatları ons başına 2000 $ seviyesine ulaşabilir
  Altın piyasası beş aylık konsolidasyonun ardından sıçrama yaşadı. Analistler 2022 yılının ilk çeyreğinde altının belirgin bir potansiyel yükseliş yaşayacağını görüyorlar. Enflasyon baskılarının yaşandığı bu aralıkta ABD Merkez Bankası'nın para politikası altın fiyatlarını desteklemeye devam ediyor. FED'in faiz oranlarını yakın zamanda artırmaya çekimser kalması ve yaşanan yüksek enflasyon piyasaları negatif reel oranlara maruz bırakıyor. Bu durum yatırımcıları altına yönlendiriyor. Birçok ekonomist altın fiyatlarının 2022 yılı ilk çeyreğinde ons başına 1950 $ seviyesine çıkacağını öngörüyor. Bu o kadar da uzak bir ihtimal değil aslında. Bu öngörülen değer bugünkü altın fiyatlarının sadece %4,5 üzerinde.
  Aralık ayı altın vadelileri değişiklik göstermeksizin ons başına 1866.90 $ seviyesinden işlem gördü. Geçtiğimiz hafta altın fiyatları Mayıs ayından bu yana en iyi kazanımlarını yaşamıştı.
  Analistler enflasyonun önümüzdeki yıl içinde şu an ki seviyelerinden düşeceğini fakat fiyat baskılarının tüm 2022 yılı boyunca devam edeceğini belirtiyorlar. Enflasyonun önümüzdeki yılın ortalarına kadar düşüş göstereceğini öngören ekonomistler altın fiyatlarının da önümüzdeki yılın ilk çeyreğindeki boğa kazanımları ardından biraz gevşeyerek gerileyebileceği yorumunda bulunuyorlar. Enflasyonun gelecek yılın ikinci yarısında gerilemeye başlaması ve faiz oranlarının yavaşça artırılacağının beklenmesi sonucunda ABD'de reel oranların 2022 yılı sonu itibariyle pozitif olacağı belirtiliyor.
  Ancak diğer taraftan eğer enflasyon inatçı bir şekilde konumunu korur ve ekonomik hareketlilik yavaşlarsa altın fiyatlarının 2022 yılı ikinci çeyreğinde ons başına 2000 $ seviyesini geçmesi görülebilir.
  Analistler altının değerini koruyabilmesindeki en önemli unsurun altına dayalı borsa yatırım fonlarına talebin artması olduğunu yinelediler. Ekonomistlerin beklenti ve yorumları altına dayalı borsa yatırım fonlarından çıkışın duracağı ve yıl sonuna kadar mütevazi oranda bu fonlara giriş yapılacağı şeklinde. Analistler enflasyon riskinin olduğu ortamda 2022 yılı ilk yarısı itibariyle altına dayalı borsa yatırım fonlarına 300 tonluk bir giriş olacağını öngörüyorlar. Bu rakam her ne kadar 2019 (408t ton) ve 2020 (874 ton) yıllarına kıyasla oldukça düşük seviyede kalmış olsa da yine altın fiyatlarına yön vermeye yetebilecektir.
  Aynı zamanda merkez banlarının potansiyel altın taleplerinin de altın fiyatlarını desteleyen bir başka unsur olacağı görülüyor.
  Çok daha kutuplu bir hale gelen bu dünyada, ABD borcunun şiştiği ve rezerv para birimi olarak ABD dolarının güvenilirliğini kaybetmeye başladığı ve belli başlı merkez bankalarının kendileri bu rezerv paradan uzak tutmaya çalıştıkları bir ortamda altın rezervleri daha fazla artabilecek ve altın fiyatları daha da yükselebilecektir.

  Yorum Yap